ATP
Fluidfit Union Elbow - 3/8 in. x 1/4 in.
SKU: A6EU4MG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.39
Features
Specifications
Union Elbow Fittings feature two push-to-connect ports arranged at 90° (reducers included).
- Engineered O-ring increases seal compression on tube
- Push button release
- NSF 61 Certified for use with potable/drinking water
- NSF 51 Certified for use with food & beverage equipment
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Manufacturer Part Number | HUL3/8-1/4 |
| Fitting Size | 3/8" x 1/4" Tube |
| Angle | 90 deg |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Polyethylene, Polypropylene, Nylon, Vinyl, Fluoropolymer Tube/EPDM O-ring |
| Temperature Rating | -20 to 180 deg F |