ATP
Compact Hex Male Straight - 1/8 in. x 1/8 in. MNPT
SKU: W68LF22
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.79
Features
Specifications
Featuring a compact size, these fittings are in a straight male hex configuration.
- Nitrile D-seal provides a positive seal on the O.D. of the tube, in both static and dynamic positions
- 100% leak tested in production
- Corrosion and chemical resistance
- Pre-applied thread sealant
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H4 |
| Manufacturer Part Number | PC1/8-N1C |
| Fitting Size | 1/8" |
| Connection Type | MPT |
| Pressure Rating | 290 psi |
| Material | Nitrile Seal/Stainless Steel Ring/Polyurethane 95 Durometer, Fluoropolymer |
| Temperature Rating | -20 to 175 deg F |
| Outside Diameter | 1/8" Tubing |
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Vacuum, Semi-Conductors and Robotics |