ATP
Fluidfit Union Tee - 1/2 in.
SKU: A8TU8MG
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$4.29
Features
Specifications
Union Tee Fittings provide two opposing push-to-connect ports, with a third
port arranged 90° apart (reducers included).
- Engineered O-ring increases seal compression on tube
- Push button release
- NSF 51 Certified for use with food & beverage equipment
- NSF 61 Certified for use with potable/drinking water
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H3 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 0.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | HUT1/2-1/2 |
| Fitting Size | 1/2" |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Polyethylene, Polypropylene, Nylon, Vinyl, Fluoropolymer Tube/EPDM O-ring |
| Color | Gray |
| Temperature Rating | -20 to 180 deg F |
| Outside Diameter | 1/2" Tube |