ATP
Push to Connect U Elbow - 1/8 in.
SKU: 365PLP2
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.79
Features
Specifications
These pneumatic push-to-connect fittings reduce assembly time by eliminating the use of a sleeve and tightening of a nut required in compression-style fittings. Simply push the tubing into the fitting until it bottoms. These quick-connect pneumatic fittings are also easy to disassemble. Just press the release button, hold against the body, and pull tubing from the fitting.
- Nitrile D-seal provides a positive seal on the outer diameter of the tube in both static and dynamic positions
- 100% leak tested in production
- Corrosion and chemical resistance
- Pre-applied thread sealant
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H3 |
| Package Length (in) | 0.75" |
| Package Width (in) | 0.75" |
| Package Height (in) | 0.25" |
| Manufacturer Part Number | PUL1/8C |
| Fitting Type | Push to Connect |
| Fitting Size | 1/8" Tube |
| Connection Type | NPTF, BSPT, UNF, Metric |
| Pressure Rating | 290 psi |
| Material | Stainless Steel/Nylon/Nitrile |
| Temperature Rating | -20 to 290 deg F |
| Application | Pneumatics, Packaging, Textile, Vacuum, Semi-Conductors, Robotics |
| Working Pressure | 150 psi |
| Temperature Range | 32ºF to 140°F |
| Vacuum Rating | 29.5" HG |
| Metal Body Material | Nickel-Plated Brass |
| Resin Body Material | PBT Resin |
| O-Ring | NBR (Buna-N) |
| Grip Ring | Stainless Steel |
| Media | Compressed Air/Inert Gases |