ATP
Push to Connect Union - 12MM OD
SKU: PUC12M
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$3.69
- Buy 10 for $3.32 each and save 10%
Features
Specifications
Union Straight Fittings provide two opposing push-to-connect ports.
| Brand | ATP |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section H4 |
| Package Length (in) | 1.00" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | PUC12 |
| Max Working Pressure | 150 psi |
| Temperature Range | 32ºF to 140°F |
| Vacuum Rating | 29.5" HG |
| Metal Body Material | Nickel-Plated Brass |
| Resin Body Material | PBT Resin |
| O-Ring | NBR (Buna-N) |
| Grip Ring | Stainless Steel |
| Release Ring | Acetal Plastic |