CANTEX
3 in 45 deg Nonmetallic PVC Plain End Standard Radius Elbow
SKU: ELL345
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.99
Features
Specifications
CANTEX 5133770 is a 3 in x 45-Degree Plain End Schedule 40 Standard Radius Elbow used to change the direction of a conduit run by 45-Degree.
- Schedule 40 Non-metallic PVC construction for strength and durability
- For indoor or outdoor use
- Suitable for aboveground or buried
- Plain-end connections are solvent weld
- ETL listed Conforms to UL 651 and NEMA TC-3 Conforms to UL 651 and NEMA TC-3
| Brand | CANTEX |
|---|---|
| UPC | 091111041051 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section A2 |
| Package Length (in) | 19.00" |
| Package Width (in) | 5.20" |
| Package Height (in) | 3.40" |
| Type | Plain End |
| Trade Size | 3 in |
| Angle | 45 deg |
| Material | Nonmetallic PVC |
| Bend Radius | 13 in |