Features
Specifications
The 45 degree wye provides a gasketed watertight seal for branches that run at a 45 degree angle from the main pipe run.
- Immune to corrosion from aggressive soils and galvanic action
- Eliminate infiltration and exfiltration. Joints easily outperform concrete and corrugated PE joints
- Certified to CSA B182.2
- Manufactured with smooth inner walls and provide systems with a Manning coefficient of 0.009, allowing for use of smaller diameters of pipe when compared to rough walled pipe
| Brand | IPEX |
|---|---|
| UPC | 622454841802 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 02, Section I1 |
| Package Length (in) | 23.10" |
| Package Width (in) | 15.60" |
| Package Height (in) | 20.30" |
| Manufacturer Part Number | 443034 |
| SIze | 6" |
| Material | PVC |
| Angle | 45 deg |