Sigma Engineered Solutions
1/2 or 3/4 in 4.57 in 2.8 in Outlet Box
SKU: S14110
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$7.99
Features
Specifications
Sigma's one-gang boxes are weatherproof and can be used as a junction for conduits. They are designed to accommodate a single wired device, such as a switch or receptacle. The boxes are made of non-metallic materials, which prevent moisture penetration, making them suitable for use in wet, damp or dry locations. The boxes come with hardware and closure plugs.
| Brand | Sigma Engineered Solutions |
|---|---|
| UPC | 031857141103 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C6 |
| Package Length (in) | 1.97" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 4.57" |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Knockouts | 3 |
| Knockout Size | 1/2 or 3/4 in |
| Length | 4.57 in |
| Width | 2.8 in |
| Depth | 1.97 in |
| Shape | Rectangle |
| Construction | New Work |
| Capacity | 16.3 cu-in |
| Body Material | Plastic |
| Color | Gray |