Features
Specifications
This 3-inch PVC Closet Flange is designed for secure installation. It features a 6-inch long shank that fits inside 3-inch Schedule 40 DWV pipe. A key feature is the adjustable swivel ring, which simplifies alignment and installation.
| Brand | Jones Stephens |
|---|---|
| Date Added | Jan 11, 2026 |
| UPC | 717510553086 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section Z1 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 7.00" |
| Package Height (in) | 6.00" |
| Manufacturer Part Number | C50308 |
| Shank Size | 6" |
| Country of Origin | USA |
| Material | PVC |
| Size | 3" |
| Color | White |