Sigma Engineered Solutions
4.84 in 4.84 in Square Combo Box Cover
SKU: LJ2315
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.99
Features
Specifications
Sigma's weatherproof two-gang combination covers provide protection to one duplex receptacle and one switch. These non-metallic covers compliment weatherproof two-gang boxes installed in wet, damp or dry locations and features a self-closing lid to prevent moisture penetration when the receptacle is not in use. Covers include hardware and gasket.
- Provides weatherproof protection for one duplex receptacle and one switch
- Compliments 2-gang weatherproof boxes installed in wet, damp or dry locations
- Features a self-closing lid to prevent moisture penetration when receptacle is not in use
- Non-metallic construction
- Product is cULus listed and suitable for wet locations when the cover is closed
- Includes gasket and 4 Phillips oval head stainless steel screws
- Duplex cover is lockable
| Brand | Sigma Engineered Solutions |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C5 |
| Package Length (in) | 5.40" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Number of Gangs | 2 |
| Length | 4.84 in |
| Width | 4.84 in |
| Shape | Square |
| Cover Material | PVC |
| Color | Gray |