CANTEX
3 in 4 in 2.125 in Reducer Bushing
SKU: CONR43
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$24.99
Features
Specifications
CANTEX 5142227 is a 4 x 3 in Reducer Bushing designed to fit into the bell end of a conduit to reduce the diameter to the next smaller size.
- All connections are solvent weld
- Durable non-conductive PVC will not rust or corrode
- For use with Schedule 40 & 80 conduit
- UL listed
| Brand | CANTEX |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section C1 |
| Package Length (in) | 3.80" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 4.40" |
| Inside Diameter | 3 in |
| Outside Diameter | 4 in |
| Length | 2.125 in |
| Material | PVC |
| For Use with | SCH 40/80 Conduit |