Charlotte Pipe
PVC Reducing Wye - 4 in. x 2 in.
SKU: RY42D
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$19.49
Features
Specifications
PVC DWV fittings are for drain, waste, and vent purposes. They are used in gravity-fed waste elimination systems and are for non-pressure systems where temperatures will not exceed 140° F. PVC is lightweight and easy to install. They require no special tools for cutting, and can be installed with solvent cementing, threading, flanging, and roll-grooved joining.
| Brand | Charlotte Pipe |
|---|---|
| UPC | 611942036219 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 03, Section H3 |
| Package Length (in) | 8.62" |
| Package Width (in) | 8.06" |
| Package Height (in) | 5.03" |
| Brand Name | Charlotte Pipe |
| Schedule Type Number | Schedule 40 |
| End 1 Diameter | 4 in. |
| End 1 Type | Hub |
| End 2 Diameter | 2 in. |
| End 2 Type | Hub |
| Material | PVC |
| Product Type | Reducing Wye |
| Number in Package | 1 pk |
| End 3 Type | Hub |
| End 3 Diameter | 4 in. |
| Application | DWV |
| Average Lead Content | Lead-Free |
| ANSI Certified | No |
| Underground Rated | No |
| NSF Listed | Yes |
| IAPMO Certified | Yes |