Carlon
1 INCH TYPE C CONDUIT BODY
SKU: 6880322
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$9.79
Features
Specifications
Type C Conduit Body, Volume 12 Cubic Inches, Size 1 Inch, Length 6-7/8 Inches, Material PVC, Color Gray, For use with Schedule 40 and 80 Conduit
- Textured lids
| Brand | Carlon |
|---|---|
| UPC | 034481065036 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section A1 |
| Package Length (in) | 7.97" |
| Package Width (in) | 11.82" |
| Package Height (in) | 6.10" |
| Manufacturer Part Number | E987F-CAR |
| Application | For use with Schedule 40 and 80 Conduit |
| Brand / Label | Carlon |
| Color | Gray |
| Effective Date | 20080116 |
| Hub Size | 1 in |
| Material | PVC |
| Product Name | PLASTIC FITTINGS |
| Product Type | Type C Conduit Body |
| Special Functions | Textured lids |
| Standards | UL e11461 |
| WEEE Category | Product Not in WEEE Scope |
| IDEA Granular Category Code (IGCC) | 5563 >> Electrical conduit fitting body |
| Product Net Depth / Length | 6-7/8 in |
| Country of Origin | United States (US) |
| Selling Unit of Measure | each |