Lincoln Industrial
36 in Reinforced Polyester Flexible High Pressure Grease Hose
SKU: 1236
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$59.99
Features
Specifications
Grease Hose, Flexible High Pressure, Series: PowerLuber®, 7/16 in UNEF x 1/8 in MNPT Nominal, 36 in Length, 10000 psi, Reinforced Polyester Tube, For Use With: Grease Gun
| Brand | Lincoln Industrial |
|---|---|
| UPC | 082307019466 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 10, Section M5 |
| Package Length (in) | 9.20" |
| Package Width (in) | 6.20" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Manufacturer Part Number | 1236 |
| Type | Flexible High Pressure |
| Series | PowerLuber® |
| Nominal Size | 7/16 in UNEF x 1/8 in MNPT |
| Length | 36 in |
| Pressure Rating | 10000 psi |
| Tube Material | Reinforced Polyester |
| Suitable for Use With | Grease Gun |