Features
Specifications
11/16" Nozzle Thread to Quick TeeJet Adapter
- Permits use of Quick TeeJet system with standard 11/16"-16 nozzle thread.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T5 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | QJT-NYB |
| Thread Size | 11/16" FNT |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Gasket Material | EPDM |