Features
Specifications
Nozzle Body Adapter, MNPT, 1/4 in, 300 psi, Nylon, Black
- Allows use of Quick TeeJet system with 1/4" Male NPT.
- Maximum operating pressure of 300 psi.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T5 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.40" |
| Manufacturer Part Number | QJ1/4TT-NYB |
| Size | 1/4" MPT |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Nylon |
| Color | Black |