Features
Specifications
4 Piece Quick Change Carbide Cutter Set
- Metal cutting tool cuts stainless steel quickly and easily
- Quick Change arbor allows for easy changes to cutter heads
- Flange stop prevents over-drilling
- Replaceable cobalt-steel pilot drill with split-point tip prevents walking
- Minimum chuck size 3/8 In
- 4 Piece Quick Change Carbide Tipped Hole Cutter kit cuts stainless steel quickly and easily
| Brand | RIDGID |
|---|---|
| UPC | 783310058205 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section C3 |
| Package Length (in) | 2.10" |
| Package Width (in) | 4.60" |
| Package Height (in) | 7.50" |
| Manufacturer Part Number | 655 |
| Country of Origin | China |
| Arbor Size | Greenlee Arbor 645-011, 3/8 In shank |
| Type | Quick Change Carbide Tipped Hole Cutter |