Multiple series yoke repair kit with 1 1/8-6 spline, 1 3/8-6 spline, 1 3/8-21 spline bore and quick disconnect connection
SKU: 13007138
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$6.48
Features
Specifications
Weasler yoke repair kits are available in both domestic and Profile metric options for all Weasler tractor yoke types. Kits contain all necessary components for a succesful repair or servicing.
| Brand | Weasler |
|---|---|
| UPC | 728357301297 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section W3 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | 13007138 |
| Weight | 0.1 lb |
| Series | AW10,AW20,AW11,AW12,AW21,AW22,AW35,AW36,AW26 |
| Outside Diameter | 0.512" |
| Bore | 1.375" |
| Bore Description | 1 1/8-6 SPLINE, 1 3/8-6 SPLINE, 1 3/8-21 SPLINE |
| Connection 1 Description | QUICK DISCONNECT |