Features
Specifications
Make applying grout sealer a breeze with the QEP 12 oz. Grout sealer applicator roller bottle. It features two applicator wheels for use on differing grout widths, from tight to wider joints. This bottle was designed to help maintain a clean working space with minimal clean-up needed once complete.
- Use 1/8 in wheel for grout joints 1/8 in and smaller (mosaic and tightly spaced floor tiles), use 1/4 in wheel for grout joints 1/4 in and larger (wider joints)
| Brand | QEP |
|---|---|
| UPC | 010306011020 |
| Package Length (in) | 2.50" |
| Package Width (in) | 2.50" |
| Package Height (in) | 9.50" |
| Capacity | 12 oz |
| Color | White |
| Includes | (2) Roller Wheels (1) 1/8 in Wheel for Grout Joints 1/8 in and Smaller (1) 1/4 in Wheel for Grout Joints 1/4 in and Larger |
| Material | Plastic |
| Suitable for | Grout |