Features
Specifications
24" Fertilizer Hose Drop with 1/4" Male NPT
- Hose drops connect to standard and Quick TeeJet nozzle bodies and can also be used with swivels.
- Nylon with Quick TeeJet cap and EPDM gasket.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T7 |
| Package Length (in) | 24.40" |
| Package Width (in) | 1.00" |
| Package Height (in) | 0.30" |
| Manufacturer Part Number | 21353-6-24-NYB |
| Thread Size | 1/4" |
| Connection Type | Quick TeeJet x MNPT |
| Pressure Rating | 125 psi |
| Material | Nylon |
| Color | Black |
| Length | 24" |