Features
Specifications
1/4" Quick TeeJet Push-To-Connect Cap
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T5 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | QJ98588-1/4 |
| Tubing Size | 1/4" |
| Connection Type | Push-To-Connect |
| Pressure Rating | 100 psi |
| Material | Nylon |