Features
Specifications
Black handle with full hard steel blade. Used to spread adhesive or mastic on the base surface before laying tile, carpet, or other floor coverings.
| Brand | Marshalltown |
|---|---|
| UPC | 035965062510 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section D6 |
| Package Length (in) | 8.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 3.50" |
| Manufacturer Part Number | 16251 |
| Notch Size | 1/4 In. Sq & 1/4 In. V |
| Type | Square Notch & V-Notch |
| Width | 4 In. |
| Length | 9 In. |
| Handle Type | Plastic, 10 deg Angle |