Features
Specifications
Use to spread adhesive or mastic on the base surface before laying linoleum, vinyl or asphalt tile. Notch style and size help to control depth and amount of adhesive applied. Aluminum mounting attached to hard-tempered steel blade. Straight, smooth wood handle.
- Aluminum mounting attached to a hard tempered steel blade
| Brand | Marshalltown |
|---|---|
| UPC | 035965061728 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section D6 |
| Package Length (in) | 11.00" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | 16172 |
| Blade Material | Steel |
| Handle Material | Wood |
| Handle Type | Straight |
| Length | 11 in |
| Notch Shape | Square |
| Notch Size | 1/16 in W x 1/16 in D |
| Width | 4-1/2 in |