Ride in style and comfort on the E-Series mower's floating decks and ergonomically designed seat system. Every Quest comes with commercial-grade wheels to instill confidence in the riding mower's ability to deliver precise cutting and professional-grade traction for zero-turn riding. The E-Series residential mower is also available in a 50-inch welded steel mower deck and cutting width. A 22-horsepower Kohler® engine powers the Quest E-Series for maximum efficiency.
- Equipped with a foot lift-assist, which eases lifting and lowering the cutting deck
- Standard, rear engine guard provides increased protection of critical engine components
- 3.0-gallon tank with one fill location keeps you mowing longer with fewer fill-ups
- Commercial-grade front caster tires and rear drive tires provide increased traction for superior handling
- Adapted for consumer use including the tires and fabricated deck
- Provides a premium, ergonomic seat system that delivers a smooth, comfortable ride, even over uneven terrain
| Brand | Exmark |
|---|---|
| UPC | 193308215556 |
| Manufacturer Part Number | QZE725GKC50200 |
| Serialized | S |
| Fuel Capacity | 3-gallon (11.0-L), single fuel tank with single fill locations |
| Speed | Infinitely variable speed selection from 0–7.0 mph (11.3 kmph) forward, 0–5.0 mph (8.0 kmph) reverse. |
| Cutting Height Range | 1.5" - 4.5" |
| Coverage in Acres | 1-3 |
| Acres Per Hour | 2.82 |
| Starter | Electric |
| Steering Control | Hydraulically dampened twin levers adjustable both fore and aft. Also has 2-position height adjustment. |
| Caster Forks | .25" thick caster yoke arms. |
| Front Caster Tires | 11 x 4.0-5 smooth-tread, pneumatic. |
| Drive Tires | 18 x 7.5-8 Turf Tech TL |
| Parking Brake | Automatic-actuated pawl brake. |
| Tractor Frame | Unibody, riveted 10-guage steel. |
| Blade Spindles | No maintenance, sealed and non-greasable spindles; 5.50"-diameter cutter housing with 17mm (.67") diameter spindle shaft. |
| Electrical | 12 volt battery with 15-amp alternator |
| Standard Features | Cup holder and hitch |
| Seat | Units have 16" high-back (no armrests). Hinged mounting with spring suspension. Adjustment fore and aft 3" by loosening 2 bolts and sliding seat. |
| Transmission Brand | Hydro-Gear |
| Engine Brand | Kohler |
| Transmission Speeds | Infinitely Variable |
| Engine Model | KT725 |
| Engine Displacement | 725 |
| Transmission | Hydrostatic |
| Engine Series | 7000 Series |
| Fuel System | Carbureted |
| Drive | Hydro-Drive |
| Engine Spec | 3097 |
| Engine Speed | 3,300 rpm |
| Air Filter | Standard Engine Manufacturer's air filter |
| Drive Description | Two Hydro-Gear ZT-2100 hydro static transmissions with no hoses and integrated cooling fans and integrated reservoir |
| Fuel Type | Gas Carbureted |
| PTO Engagement | Electromagnetic 80-ft-lb clutch |
| Drive Wheel Release | Allows unit movement without engine running. |
| Fuel Indicator | Translucent Visual |
| Deck Lift | Standard; hand lever deck lift changes cutting height and lifts the deck to maneuver around obstacles, or place in transport position. |
| Carb Compliant | No |
| Safety Package | Operator Presence Controls (OPC) and drive system interlock. |
| ROPS | Optional Rigid ROPS with seat belt and latch. |
| Deck Style | Floating Deck |
| Deck Style Description | Series 2 fabricated and welded steel deck. Decks have side discharge standard with the option ot bag or mulch. |
| Width / Cutting Deck | 50" |
| Deck Construction | 10-gauge top that is formed and welded, 12-gauge side skirt and 7-gauge welded bumper. 3 point suspension. |
| Cutting Heights | 1.5" (3.8 cm) to 4.5" (11.4 cm) in 0.50" (1.3 cm) increments, adjustable from operator's seat. |
| Blade Tip Speed | Approximately 18,500 fpm. |
| Blades | 3 Blades at 17.50" Length |