Features
Specifications
Quick-Adjust Trauma Relief is easy to attach and simple to deploy after a fall to relieve pressure on the fallen worker and promote circulation until a proper rescue can be completed. Versatile adjustment to better fit workers of all heights and allow easier movement to maintain proper blood flow.
- Adjustable once deployed for proper step length
- Easily connects to most harnesses in seconds
- Hi-vis webbing step for critical visibility in fall event
- Coordinating packs attach on each hip allowing versatility to place adjuster on preferred side
| Brand | Safewaze |
|---|---|
| UPC | 644216600830 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 32, Section N2 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 1.50" |
| Package Height (in) | 2.75" |
| Manufacturer Part Number | 022-6047 |
| Type | Trauma Relief |
| Materials | 19 mm polyester webbing, 4 mm elastic, EP coated stainless steel hook, rubberized polyester pack, Velcro attachment point |
| Pack Dimensions | 2.75" x 2.0" x 3.0" |
| Deployed and connected length | 7.8' (2.4 m) |
| Weight | 0.5 lbs (0.2 kg) |
| Minimum Breaking Strength | 600 lbs. (272 kg) |
| ANSI Weight Capacity | 130-310 lbs (59-141 kg) |
| OSHA Weight Capacity | Up to 420 lbs (191 kg) |