Features
Specifications
Kwik Grip safety air chucks are designed and manufactured to exacting standards. This safety air chuck has a 1/4" FNPT with a maximum pressure of 150 PSI. These are not for use with an inflator/pressure gauge.
- Closed/sealing type chucks
- Maximum inlet pressure of 150 pounds per square inch
- Not for use on Milton® inflator gages
- These are not for use with an inflator/pressure gauge
| Brand | Milton |
|---|---|
| UPC | 030937006967 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section N4 |
| Package Length (in) | 1.80" |
| Package Width (in) | 4.80" |
| Package Height (in) | 0.60" |
| Manufacturer Part Number | S-696 |
| Type | Kwik Grip |
| Thread Size | 1/4 in FNPT |
| Height | 0.6875 in |
| Width | 0.6875 in |
| Length | 1-3/8 in |