Features
Specifications
Downloads
The IRWIN QUICK-GRIP 100 Series 4-inch C-Clamp uses a double-rolled thread for faster clamping and increased durability and features a larger swivel pad to reduce marring on work surfaces and increase stability. A larger handle gives greater clamping pressure with less effort and reduced hand fatigue.
- Double-rolled thread for faster clamping and increased durability
- Larger swivel pad reduces marring on work surface and increases stability
- Larger handle for greater clamping pressure with less effort and reduced hand fatigue
| Brand | IRWIN |
|---|---|
| UPC | 038548014760 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 29, Section H1 |
| Package Length (in) | 8.90" |
| Package Width (in) | 7.10" |
| Package Height (in) | 7.10" |
| Manufacturer Part Number | 225104 |
| Country of Origin | India |
| Height | 1.200 in |
| Length | 8.900 in |
| Width | 4.500 in |
| Weight | 2.162 lbs |
| Product Type | C-CLAMP |
| Battery Included | No |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Charger Included | No |
| Warranty | LLW |