Amdro
Quick Kill RTU Insect Killer Granules - 2 lb
SKU: 100550460
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$11.99
Features
Specifications
Protect your home from over 80 types of insects with Amdro Quick Kill Insect Killer for Home Perimeter. This fast-acting formula is uniquely made with sand and 2 active ingredients. The density of the sand allows the product to quickly penetrate materials like mulch and thatch to start working fast. These ready-to-spread granules kill and prevent listed insects for up to 3 months.
| Brand | Amdro |
|---|---|
| Date Added | Dec 30, 2025 |
| UPC | 813576004095 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section I2 |
| Package Length (in) | 3.25" |
| Package Width (in) | 3.25" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Container Size | 2 lb |
| Concentrate or Ready To Use | Ready To Use |
| Application Type | Shaker |
| Product Form | Granules |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Safe For Edibles | No |
| Safe For Pets | No |
| Active Ingredient | Zeta-Cypermethrin, Bifenthrin |