Features
Specifications
Rapid/Quick Link, Standard Oval, 5/16 in, 2-7/8 in Inside Length, 5/8 in Inside Width, 1600 lb, Steel, Zinc Plated
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 15, Section I1 |
|---|---|
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Shape | Standard Oval |
| Trade Size | 5/16 in |
| Inside Length | 2-7/8 in |
| Inside Width | 5/8 in |
| Load Capacity | 1600 lb |
| Material | Steel |
| Finish | Zinc Plated |