Features
Specifications
Quick Repair Washer, Imperial System of Measurement, 1 in Inside Dia, 2 in Outside Dia, 1/8 in Thickness, Carbon Steel, Zinc Clear
- Quick repair washers, sometimes referred to as snap washers or split washers, are a hinged, two piece, steel fastener that can be radially installed without disassembly and secured by tapping shut with a hammer
- This thin, externally applied layer of zinc provides resistance to corrosion and can give the part a slight tint of color
- Carbon steel is an iron alloy with the main additive agent being carbon at up to 2% content level
- Carbon steel is durable, affordable and generally easy to work with
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 16, Section D5 |
|---|---|
| Package Length (in) | 0.12" |
| Package Width (in) | 2.25" |
| Package Height (in) | 2.25" |
| System of Measurement | Imperial |
| Inside Diameter | 1 in |
| Outside Diameter | 2 in |
| Thickness | 1/8 in |
| Material | Carbon Steel |
| Finish | Zinc Clear |