Quickbayt
Elanco Quickbayt® 003-83998628 0.77 lb Fly Bait
SKU: 698303
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$16.99
Features
Specifications
QuickBayt® fly bait controls nuisance flies in and around livestock facilities as well as on recreational farms and in rural environments. It is ready to use indoors or outdoors as scatter bait, in bait stations or as a paint-on. QuickBayt can be applied to virtually any surface, including walls, posts, beams, ceilings and other areas where house flies congregate. For premise use only.
- Starts killing nuisance flies in as little as 60 sec, in animal facilities and protected areas, residual efficacy can last up to six weeks unless the bait is completely consumed
- Effective on pests resistant to organophosphates and carbamates
- Contains two fly attractants to lure flies and Bitrex®, a bitter substance to help prevent accidental ingestion by children and animals
- For fast acting, long lasting fly bait that can go more places than many other insecticides, choose QuickBayt
| Brand | Quickbayt |
|---|---|
| UPC | 724089986283 |
| Package Length (in) | 2.75" |
| Package Width (in) | 4.13" |
| Package Height (in) | 6.88" |
| Net Content | 0.77 lb |
| Composition | Imidacloprid, Sulfetal |
| Application | Type |