Features
Specifications
QuickJet Adapter with 1/4" FPT
- Permits use of 1/4" nozzles
- Can be used for mounting pressure gauge at the nozzle.
| Brand | TeeJet |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 08, Section T5 |
| Package Length (in) | 1.40" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Manufacturer Part Number | QJ4676-1/4-NYR |
| Thread Size | 1/4" Female NPT |
| Pressure Rating | 300 psi |
| Material | Nylon |
| Color | Black |