Features
Specifications
Reload cutting line fast and easy without disassembly with the QuickLoad cutting head. Just twist the cap to load a full spool of cutting line in seconds. The rugged QuickLoad head comes pre-wound with .080 aerodynamic cutting line for maximum cutting performance and durability in heavy-duty growth. The QuickLoad cutting head also features bump line feed technology for continuous trimming and edging operation.
- QuickLoad spool feature allows for fast and easy reloading of line with a twist of the cap
- Compatible with DEWALT cordless string trimmers
- Pre-wound dual 0.080" aerodynamic line for cordless cutting efficiency; also accepts DEWALT 0.095-in line
- QuickLoad bump head for fast and easy re-spooling
- Fits all DEWALT cordless string trimmers
- No
- (1) Pre-Wound Dual 0.080 in. Aerodynamic Line | (1) DWO1DT995 QuickLoad Spool
| Brand | DEWALT |
|---|---|
| UPC | 885911554008 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 23, Section N7 |
| Package Length (in) | 2.70" |
| Package Width (in) | 6.50" |
| Package Height (in) | 9.25" |
| Manufacturer Part Number | DWO1DT995 |
| Country of Origin | China |
| Height | 6.480 in |
| Length | 9.120 in |
| Width | 2.910 in |
| Weight | 0.950 lbs |
| Product Type | OUTDOOR ACCESSORY |
| Voltage | No Voltage V |
| Net Lit-Ion Y/N | No |
| Warranty | 3LW |
| Compatibility | Fits all DEWALT Cordless string trimmers |
| Line Diameter | 0.080 In |
| Universal | Yes |