Features
Specifications
Introducing the Quik Drive Project Pro screw driving tool. Project Pro makes it easy to drive screws up to 4x faster than traditional drivers alone. It’s perfect for repetitive fastening on decks, fences, flooring, and other home improvement projects. Lightweight and simple to attach, Project Pro works with most cordless drills and driver motors and installs collated fasteners that are 1 5/8" to 2 1/2" long. For outdoor projects, use Deck-Drive™ DSV Wood screws. Indoors, use Strong-Drive® WSV Subfloor screws. Like other products from Simpson Strong-Tie, Project Pro is widely available and backed by expert service and support. Save time and effort on your next project.
- Auto-feed technology drives screws repeatedly — just point and drive!
- Install screws up to 4x faster than traditional drivers alone.
- Works with most cordless drill or driver motors.
- Simple to use. Less experienced users can work quickly and efficiently.
- Designed for use with 1 5/8" – 2 1/2" Strong-Drive WSV and Deck-Drive DSV Wood screws collated for Quik Drive systems.
- Velcro strap to secure Project Pro to the drill's battery pack.
| Brand | Simpson Strong-Tie |
|---|---|
| UPC | 707392024156 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section T7 |
| Package Length (in) | 12.00" |
| Package Width (in) | 3.50" |
| Package Height (in) | 12.00" |
| Manufacturer Part Number | QDPROJECTPRO |
| For Use With | Cordless drill or driver motors |
| Dimensions | 12" x 3.5" x 12" |
| Warranty | Limited lifetime & 1 year warranty |
| Minimum Fastener Size | 1-5/8" |
| Maximum Fastener Size | 2-1/2" |