SKU: QDPRO300SG2
| Location: Aisle 30, Section X2
$169.99
3 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
Simpson Strong-Tie® Quik Drive auto-feed screw driving systems turn repetitive fastening into opportunities to increase efficiency and save time. Extensive research goes into the design of each system and screw to understand the intended applications, fastener performance demands and the workflow in which installations take place. This results in professional-quality auto-feed solutions that truly make work easier. The PRO300SG2 attachment was designed for decking on decks and docks, subfloor to wood or steel, wall plates, stair treads, sheathing and fiber-cement siding to steel applications.
- Available alone or as part of the PRO300SG2, PROSDD and PROCCS+ systems
- Expanded depth settings for high-density flooring materials
- Non-skid teeth are reversible and replaceable
- Uniform toenailing and countersink on slick surfaces
- Sure-grip guide tube increases stability for a broad range of screws
| Brand | Simpson Strong-Tie |
|---|---|
| UPC | 746056012122 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section X2 |
| Package Length (in) | 13.60" |
| Package Width (in) | 3.00" |
| Package Height (in) | 10.20" |
| Manufacturer Part Number | QDPRO300SG2 |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 10.75 in |