Features
Specifications
To ensure optimum results with the Quik Drive Project Pro screw driving tool, it's necessary to use the right driver bit. The all-in-one bit and mandrel included in the Project Pro screw driving tool package should be sufficient to drive the entire box of collated fasteners; however, variations in materials and driving techniques can shorten driver-bit life.
- Integrated T25 driver bit and mandrel designed exclusively for Project Pro
- Industrial grade T25 6-lobe drive provides reliable installation performance
- Specially made for a secure fit with Simpson Strong-Tie fasteners
- Easy to remove and re-install — simply snap it into place; no special tools required
| Brand | Simpson Strong-Tie |
|---|---|
| UPC | 707392024880 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section T7 |
| Package Length (in) | 0.25" |
| Package Width (in) | 0.25" |
| Package Height (in) | 7.00" |
| Manufacturer Part Number | BITPPTX25 |
| Coating/material | Carbon Steel |