QuikDrive
Simpson Strong-Tie BITTX25-RC10 Quik Drive® T25 6-Lobe-Drive Bit (10-Qty)
SKU: BITTX25RC10
| Location: Aisle 30, Section X1
$13.99
3 In stock
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
Features
Specifications
It is necessary to use the right driver bit to ensure optimum results with a Quik Drive system. The bit(s) included in each box of Simpson Strong-Tie® Quik Drive screws should be sufficient to drive the entire box, however variations in materials and driving techniques can shorten driver-bit life. Replacement bits are available in bit packs; reference the label on the bit included in the box or the box label to ensure correct replacement driver-bit selection.
- Replacement bits for use with Quik Drive systems
- For most Quik Drive screws with a T25 6-lobe recess
- T25 6-lobe drill bits
| Brand | QuikDrive |
|---|---|
| UPC | 746056612889 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section X1 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.20" |
| Package Height (in) | 0.80" |
| Manufacturer Part Number | BITTX25-RC10 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Depth | 0.25 in |
| Length | 0.75 in |