Features
Specifications
Downloads
The standard for overhead assembly installations of rafter and truss connections. The Quik Stik rafter and truss fastening system provides contractors with a versatile solution that makes fastening rafter and truss connections fast, safe and easy. Designed to work with Simpson Strong-Tie® Strong-Drive® SDWC Truss screws for a safe, reliable solution from the leader in structural fastening. Sturdy carrying case included.
- Fast installation: drive screws overhead from a standing position with no ladders
- Safe on the jobsite: designed for use inside the structure — no need to work outside the building
- Easy to operate: less-experienced users can work quickly and efficiently. Attaches to any drill or impact drivers - even cordless.
- Precise: bright orange guidelines facilitate proper alignment for each of the approved installations
- Special purpose: designed specifically for use with the Strong-Drive SDWC Truss screw for rafter/truss connections (screw sold separately)
- Proven fastener solution: fully-tested Quik Stik applications with code-listed SDWC Truss screw
- Includes Quik Stik fastening tool, sturdy carrying case (also sold separately), detachable/adjustable bubble level, T30 6-lobe driver bit (replacement driver bit: BIT30T-2-R2) and operator's manual
- WARNING! This product can expose you to chemicals including wood dust which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
| Brand | Simpson Strong-Tie |
|---|---|
| UPC | 707392001256 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 30, Section X1 |
| Package Length (in) | 47.25" |
| Package Width (in) | 5.25" |
| Package Height (in) | 3.75" |
| Manufacturer Part Number | QUIKSTIK |
| Country of Origin | United States |
| Depth | 2.625 in |