Starbar
QuikStrike 5 Lb. Granular Outdoor Fly Bait
SKU: 270203
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$49.99
Features
Specifications
Attracts and kills flies. Granulated. Homogenous formula ensures uniform effectiveness in every dose. Kills nuisance flies quickly and control insects resistant to carbamates and pyrethrin sprays. Ideal for control of house flies in industrial, commercial, and agricultural applications. Use as a scatter bait or with a fly bait station. Active Ingredient: Dinotefuran.
| Brand | Starbar |
|---|---|
| UPC | 041535792183 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 33, Section I6 |
| Package Length (in) | 7.00" |
| Package Width (in) | 5.80" |
| Package Height (in) | 5.60" |
| Container Size | 5 Lb. |
| Product Form | Granules |
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Application Type | Trap |
| Safe For Edibles | No |
| Safe For Pets | No |
| Active Ingredient | Dinotefuran |