Features
Specifications
Octagon box made to install ceiling and wall lighting, fixtures, and fans. Additionally, it also works with convenience outlets and devices. It is made with a combo-head fixture and includes cover mounting screws. Features durable steel construction.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 050169001271 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 1.60" |
| Mount Type | Screw On |
| Width (In.) | 4 |
| Height (In.) | 4 |
| Depth (In.) | 1.5 |
| Volume | 14 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 5 |
| Material | Steel |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Construction | Drawn |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |