Features
Specifications
Switch box used to support toggle switches, duplex devices, and decorative devices. It also supports a variety of electrical outlets. Gangable switch boxes allow the installer to construct a box to hold multiple devices. Additionally, this box is both UL and RoHS compliant for safety.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 785991118605 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 2.60" |
| Package Width (in) | 1.60" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Number Of Gangs | 1 |
| Material | Steel |
| Construction | Welded |
| Mount Type | Bracket |
| Width (In.) | 2 |
| Height (In.) | 3 |
| Depth (In.) | 2.5 |
| Volume | 12.5 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 1 |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Gangable | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |