Features
Specifications
Handy utility extension ring is added to 4 In. x 2 In. handy boxes to increase wiring capacity. It provides access for additional conduit runs and electrical wire. The extension ring prevents the need to remove old conduit boxes and wiring from circuits when additional capacity is needed. Additionally, it has a 21 cubic inch capacity.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 785991180206 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 3.20" |
| Package Width (in) | 1.40" |
| Package Height (in) | 2.00" |
| Width (In.) | 2.125 |
| Height (In.) | 4 |
| Depth (In.) | 1.875 |
| Certification | UL Listed |