Features
Specifications
Handy Box used for convenience outlets, switches, and small junction boxes in exposed work applications. Blank boxes are ideal when used in location where tampering with knockouts may be an issue such as schools, prisons, or high-traffic pedestrian areas. Additionally, this box is specifically designed for extra shallow applications with limited wall depth.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 050169006740 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 3.60" |
| Package Width (in) | 1.80" |
| Package Height (in) | 2.20" |
| Width (In.) | 2.125 |
| Height (In.) | 4 |
| Depth (In.) | 2.125 |
| Volume | 16.5 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 2 |
| Material | Steel |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Construction | Drawn |
| Mount Type | Surface Screw Mount |
| Number Of Gangs | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |