Features
Specifications
Durable welded steel electrical wall box. Used to support toggle switches, duplex devices, and decorative devices. It also supports a variety of electrical outlets. Gangable switch box allows the installer to construct a box to hold multiple devices. Additionally, this box is both UL and RoHS compliant for safety.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 785991182811 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 2.40" |
| Number Of Gangs | 1 |
| Material | Steel |
| Construction | Welded |
| Mount Type | Screw On |
| Width (In.) | 4.6875 |
| Height (In.) | 4.6875 |
| Depth (In.) | 2.125 |
| Volume | 42 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 8 |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Gangable | No |
| Shape | Square |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |