Features
Specifications
Round pan box is designed to mount ceiling and wall lighting fixtures with a shallow depth box is required. The drawn steel design makes for strong tensile strength. Additionally, this pan box is both UL and RoHS compliant for safety.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 050169002933 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 0.40" |
| Package Width (in) | 2.80" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Support Rating | 50 Lb. |
| Material | Steel |
| Construction | Drawn |
| Mount Type | Old Work |
| Width (In.) | 4 |
| Height (In.) | 4 |
| Depth (In.) | 0.5 |
| Volume | 5.5 Cu. In. |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Shape | Round |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |