Features
Specifications
This Box Cover is designed for use with 4" x 2" handy boxes. It can be used either to close off the box or to attach devices in a surface-mount industrial or commercial application. Constructed from zinc-plated steel for long-term durability, it features captive cover screws that ensure straightforward installation.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 083765406317 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D2 |
| Package Length (in) | 2.80" |
| Package Width (in) | 2.20" |
| Package Height (in) | 0.20" |
| Cover Type | Duplex Receptacle |
| Length | 4.19" |
| Width | 2.32" |
| Shape | Rectangular with Rounded Corners |
| Material | Pre-Galvanized Steel |
| Certification | UL Listed |
| Raised | 0.25" |
| Weight | 0.023 lbs |