Features
Specifications
Square bracketed box used to distribute power to a number of electrical devices where multiple conductor runs are split into two or more directions. The combination knockouts allow for greater wiring flexibility. Phillips-slotted screw heads are highly compatible with this box. Additionally, this box is UL and RoHS compliant for safety.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 785991165166 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 1.60" |
| Package Width (in) | 3.60" |
| Package Height (in) | 3.60" |
| Manufacturer Part Number | 52151-FBX-UPC |
| Mount Type | Bracket |
| Width (In.) | 4.25 |
| Height (In.) | 7.1 |
| Depth (In.) | 1.5 |
| Volume | 21 Cu. In. |
| Number of Knockouts | 3 |
| Material | Steel |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Construction | Welded |
| Gangable | No |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |