Features
Specifications
This durable Square Industrial Surface Cover is made of steel and is designed to close a 4-inch square junction box or attach devices in surface-mount industrial and commercial settings. The cover features a crushed corner design that ensures compatibility with standard box cover screws for easy installation.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 050169999844 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D2 |
| Package Length (in) | 0.50" |
| Package Width (in) | 4.00" |
| Package Height (in) | 4.00" |
| Cover Type | GFI 2-Outlet |
| Height | 0.5" |
| Length | 4" |
| Width | 4" |
| Shape | Square with Crushed Corners |
| Material | Steel |
| Capacity | 7.0 Cu. In. |
| Weight | 0.287 lbs |
| Raised Cover Size | 0.5" |
| Finish | Galvanized |
| Certification | UL Listed |