Features
Specifications
Ceiling fan box used for the installation of a variety of applications. These include installing ceiling and wall lighting fixtures, fans, or convenience outlets and devices. It is a combination-head fixture and includes cover mounting screws. Additionally, this box is both UL and RoHS listed for safe use.
| Brand | Southwire |
|---|---|
| UPC | 032886312793 |
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 09, Section D6 |
| Package Length (in) | 4.40" |
| Package Width (in) | 4.20" |
| Package Height (in) | 1.00" |
| Width (In.) | 4 |
| Mount Type | Screw On |
| Height (In.) | 4 |
| Depth (In.) | 0.75 |
| Volume | 5.3 Cu. In. |
| Support Rating | 70 Lb. Fan/150 Lb. Fixture |
| Material | Steel |
| Metallic/Non-Metallic | Metallic |
| Construction | Drawn |
| Shape | Round |
| Color | Metallic |
| Certification | UL Listed |