Alkota Cleaning Systems Inc
Spin-On 1/4 in FNPT Racor Fuel Filter
SKU: TP140R
Need More?
Need more than what's currently in stock? We can help!
Contact us via our website chat or call us at 1-833-PAULBHD to inquire about availability and to place your order.
$73.99
Features
Specifications
Easy spin-on design, with water separation chamber. This spin-on fuel filter / water separator is used on a large variety of hot water pressure washers including Landa, Alkota, Aaladin, Karcher, Mi-t-m and Delco.
- Clear Sediment Bowl
- Uses Racor R12T Element
- 10 Micron Filtration
- Element with gasket and o-ring only
- Fuel Filter for Pressure Washers
- Excellent Fuel System Protector
| Brand | Alkota Cleaning Systems Inc |
|---|---|
| Store Location (Lititz, PA) | Aisle 11, Section S4 |
| Package Length (in) | 3.00" |
| Package Width (in) | 2.60" |
| Package Height (in) | 2.80" |
| Manufacturer Part Number | V04-00308 |
| Type | Racor |
| Filter Design | Spin-On |
| Thread Size | 1/4 in FNPT |